Největší novinka za poslední roky ve světě platebních karet právě dorazila i k nám a obchodníci akceptující bezkontaktní karty přibývají jako houby po dešti. Jde o karty, které v sobě mají čip pro bezkontaktní placení. Takovou kartu jednoduše přiblížíte (blízko, z kapsy to opravdu nejde) k terminálu pro bezkontaktní platby a během zlomku vteřiny je hotovo a pípnutí vám naznačuje, že máte kartu schovat zpátky do peněženky. Výhody?

  • Bezkonkurenční rychlost platby, jen přiblížíte k terminálu a je hotovo
  • Nezadáváte pin
  • Kartu máte stále v ruce, riziko jakéhokoliv zneužití je minimální
  • Bezkontaktní karty lze nahradit mobilem, nebo přívěsky

Platby bez pinu

Ano, možná to je děsivá představa, ale touhle kartou zaplatíte jednoduše i bez pinu. Limit pro tyto platby je ale zpravidla 500 Kč na jednu platbu, tudíž se nemusíte příliš bát zneužití. Obzvlášť, když některé banky případné zneužití bezkontaktních plateb berou na sebe a peníze klientům vrací. Jak to tedy probíhá?

Přijdete do obchodu, nakoupíte za 400 Kč, přiblížíte kartu k terminálu a je zaplaceno. Takhle to můžete dělat dál a dál. Některé banky ale mají limit i pro počet provedených plateb, po kterých je potřeba zadat pin. Bezkontaktní karty lze používat i na platby přes 500 Kč, kdy je buď strčíte postaru do terminálu, nebo opět bezkontaktně zaplatíte a jen vyťukáte po výzvě pin.

Potenciální nebezpečí?

Jak už jsme řekli, nebezpečí moc nehrozí. Ano, kartu vám může vzít kdokoliv z rodiny na nákupy, což ale považujeme spíš za plus, protože lze kartu dát bez obav do ruky každému  – ten ji snadno použije, aniž bychom mu řekli pin.

Limit pro platby

Limity bývají dva – na jednu platbu (500 Kč) a na počet plateb bez zadávání pinu (nemusí být vůbec, nebo například 3, nebo banka klientovi volá, když se jí něco nezdá).

Chcete se dozvědět, které kreditky jsou aktuálně nejvýhodnější? Srovnejte si kreditní karty ZDE!

Rozšíření a možnosti plateb mobilem i přívěsky

O velmi rychlém rozšíření i v České republice jsme již mluvili. Ano, bezkontaktní karty akceptuje mnoho obchodníků a noví se přidávají každý den. Bez jakékoliv pochybnosti jde o platební nástroj budoucnosti. A to i díky rozšíření NFC, tedy bezkontaktní komunikace implementované do mobilních zařízení jako jsou smartphony. Těmi lze poměrně snadno bezkontaktní karty nahradit, takže není daleko doba, kdy u sebe budeme místo karty nosit opravdu jen ten mobilní telefon.