K čemu slouží číslo kreditní karty? Nejde pouze o identifikaci, ale díky němu s ní můžete i platit přes internet. Na kreditní kartě je přitom hned několik čísel, a co jednotlivá znamenají a k čemu jsou, to si povíme právě v tomto článku.

Číslo kreditní karty není náhodné

Pokud máte už několikátou platební, nebo kreditní kartu, možná jste si už všimli některých pravidelností v jejich číslování. Ta je dána tím, že číslo je stanoveno na základě některých parametrů a to zejména jeho začátek. První čtyři čísla určují typ karty a stát původu. Další pak instituci, která kartu vystavila. Číslo kreditní karty má zpravidla 16 číslic, které musíte opsat například v případě, že platíte přes internet. Pozor, pro platby na internetu, jsou-li aktivované, opravdu stačí znát toto číslo, datum platnosti a trojmístné číslo ze zadní strany karty, aby se dalo zaplatit na internetu – fyzicky přitom kartu nemusíte vůbec držet v ruce, což v minulosti vedlo i ke zneužití karet zloději, kterým stačilo si zapamatovat/zaznamenat tyto tři snadno viditelné údaje.

Chcete se dozvědět, které kreditky jsou aktuálně nejvýhodnější? Srovnejte si kreditní karty ZDE!

Další číslo na kreditce – expirace

Datum expirace je uváděno ve formátu MM/RR, takže 10/15 znamená, že karta je platná do října roku 2015. Tento údaj se zadává při platbách na internetu, ale také vám neustále připomíná, do kdy že můžete kartu používat. Po skončení platnosti se tato doba neprodlužuje, ale je vystavována karta nová. Pravděpodobně si na to vzpomene i vaše banka, nebo nebankovní poskytovatel, ale pokud se bude expirace blížit, zkuste se raději poptat, abyste nemuseli čas od expirace do vystavení nové karty přečkat bez tohoto šikovného platebního nástroje.

Číslo třetí – CVC kód

Jde o ověřovací kód karty. Toto číslo na kreditce slouží jako další ze zabezpečovacích prvků. Na drtivé většině u nás používaných karet jde o poslední trojčíslí na zadní straně karty. Jde o jeden ze tří údajů, které jsou potřeba pro provedení internetové platby, ale jelikož je taktéž na samotné kartě a poměrně snadno viditelný, je tento kód také jedním ze zranitelných míst v bezpečnosti. I díky tomu se čím dál častěji používají virtuální karty a elektronické peněženky, jejichž zneužití je zpravidla složitější.