Na světě i v České republice je využíváno hned několik typů platebních karet. Ty nejznámější si teď trochu rozebereme, i když velké rozdíly, zejména pro domácí použití, moc nečekejte.

Visa

Visa vznikla na základě platební karty od Bank of America. Jde o karty, které vydává několik českých bank a to hned v několika provedeních. VISA Classic je běžná platební karta, zpravidla embosovaná, která dovoluje placení ve všech běžných typech terminálů.

Naproti tomu Visa Electron funguje jako nižší řada platebních karet. Neobsahuje reliéfní údaje na přední straně a mnohdy s ní nelze platit ani přes internet. Tato karta se často využívá jako bezplatný základ pro všechny klienty, kteří si u dané banky otevřou běžný účet. Čím dál častěji jsou ale klientům bank bezplatně nabízeny i vyšší modely, v případě VISA tedy Classic.

Maestro

Maestro je pro MasterCard tím samým, co je Electron pro Visu. Teda druhem platební karty, která se vydává neembosovaná a slouží především klientům s menšími nároky. Samozřejmě nepodporuje ani platby přes imprinter a každá transakce musí být elektronicky ověřená online přímo u banky. Dalším specifikem Maestra, stejně jako Electronu, je poněkud užší použitelnost v mnoha zemích, nebo u určitých typů obchodníků. Maestro v některých zemích prostě akceptováno není a pro náruživé cestovatele se hodí buď klasická VISA, nebo plnohodnotný MasterCard.

Chcete se dozvědět, které kreditky jsou aktuálně nejvýhodnější? Srovnejte si kreditní karty ZDE!

MasterCard

Pokud jste si doteď nevybrali, tak na všechno ostatní je tu MasterCard, jak říká populární reklama na tuto společnost. Ta byla založena jako protiklad pro VISA karty, taktéž v USA. Karty s logem MasterCard jsou obvykle embosované a akceptované po celém světě. Jde o nejuniverzálnější způsob, jak platit, vybírat z bankomatu a dnes i bezkontaktně platit u obchodníků díky technologii PayPass. Vyrovná se mu pouze poctivá Visa classic debit card.