Elektronické peněženky jsou zajímavým platebním způsobem, který je ale v našich končinách označením dokonce pro 2 nekonkurenční druhy služeb. Tu první představují karty podobné pražské OpenCard a tu druhou pak internetové služby pro bezpečné platby jako PayPal.

Výhody elektronické peněženky OpenCard a spol.

Začneme opravdovými kartami, které jsou opatřeny čipem a lze je nabíjet různým kreditem. Do určité míry podobně fungují i karty, které nejsou čipové, ale fungují na základě čárového kódu, kde jsou ale informace o zůstatku na kartě uloženy mimo samotnou kartu, v centrálním systému (studenti tak mnohdy používají k hrazení jídla v menzách studentskou kartu ISIC a podobně).

U běžné elektronické peněženky je hlavní výhodou rychlost platby a využití má hlavně v MHD, jak už napovídá zmíněná OpenCard. Takovou kartu jednoduše přednabijete a použijete přesně v moment, kdy si potřebujete koupit jízdenku, respektive zaplatit za jízdu přímo v autobuse, metru, tramvaji,…

V takových případech je zcela nereálné používat platební karty, ale to se možná v blízké budoucnosti změní. Právě platební karty mají díky bezkontaktní technologii šanci pro takovéto rychlé mikroplatby nahradit elektronické peněženky, jejichž největší nevýhodou je neuniverzálnost. V Praze máte OpenCard, v Pardubicích Pardubickou kartu… S rychlými bezkontaktními kartami se možná elektronické peněženky stanou minulostí.

PayPal vládne, ale ne u nás

Už jsme zmínili PayPal, ale v České republice tento zajímavý platební systém moc oblíbený není. Tedy alespoň ne u obchodníků, kteří volí raději menší české platební systémy, čímž nutí zákazníky k vytváření nových účtů. Roztříštěnost je v tomto odvětví velký problém a jako uživatelé si přejeme, aby se brzo PayPal prosadil i u nás.