Rozdíl mezi elektronickou a embosovanou platební kartou byl často propíraným tématem téměř 10 let zpátky. I dnes ale stále tento „boj“ není u konce, ale jeho význam už značně poklesl. Embosovaná platební karta je již standardem, se kterým se většina lidí prostě smířila, ať už radostně, nebo naštvaně.

V čem má výhody?

Embosovaná platební karta vlastně moc výhod ani nemá. Pryč jsou doby, kdy šlo částečně i o projevení důvěry ze strany banky, že klient s embosovanou kartou je bonitní. Dnes je vydávána jako standard a to komukoliv.

Ale vlastně jsme ještě ani neřekli, v čem se embosovaná karta liší:

  • Údaje na kartě jsou vyražené (plastické)
  • Lze s touto kartou platit i bez online ověření, pomocí takzvaného imprinteru
  • Karta je snadněji zneužitelná právě u obchodníků, kteří nenabízejí online ověření plateb

A teď už oněm výhodám. Jedinou takovou je dnes fakt, že s ní zaplatíte všude – embosovaná karta funguje pro všechny možné i nemožné formy placení, dnes mnohdy i na bezkontaktní platby. Zaplatíte s ní i na pustém ostrově, kde si jediný obchodník na míle daleko pořídil imprinter. Právě placení v odlehlých částech světa a na malých městech bylo dříve důležitou výhodou embosované platební karty, ale to je dnes takřka pryč, i když se stále taková místa najdou.

Chcete se dozvědět, které kreditky jsou aktuálně nejvýhodnější? Srovnejte si kreditní karty ZDE!

Jaké jsou nevýhody?

Jak odešly výhody, pryč jsou i nevýhody. Ano, karta je stále zneužitelná díky neověřování plateb pomocí imprinteru, ale opět jde spíše o sci-fi, než o reálné riziko. Blokační poplatky jsou už dnes na přijatelných cenách (dříve byly opravdu vysoké u embosovaných platebních karet) a ostatní rizika jsou stejná u embosovaných i elektronických karet.

Otázku, zda chtít embosovanou kartu, nebo ne, tak dnes ani řešit nemusíte. Je to otázka minulosti a s oběma druhy karet je dobré být prostě a jednoduše opatrný. Proto vás v kapse nemusí embosovaná karta vůbec tížit.