Expirovaná platební karta přestává fungovat. Kdy se to stane kartě vaší, zjistíte na přední straně, kde je vyraženo datum ve formátu MM/RR, tedy měsíc a poslední 2 číslice letopočtu.

Platnost

Při pohledu na svou kartu vidím 06/15, což znamená, že karta je platná do června 2015. To znamená, že někdy před touto dobou by mi banka měla vystavit kartu novou, abych dále mohl používat všechny služby, které s kartou souvisejí. Jde především o platby u obchodníků a na internetu.

Žádost o kartu novou

Většinou je praxe taková, že před expirací platební karty vám banka sama vydá novou. Přesto doporučujeme se na to nespoléhat a vše si pohlídat – když zbývá už podezřele málo času, ozvěte se své bance a řešte nastalou situaci, než si nebudete moci vybrat z bankomatu ani korunu.

Chcete se dozvědět, které kreditky jsou aktuálně nejvýhodnější? Srovnejte si kreditní karty ZDE!

Není se čeho bát

Platební karta zpravidla nepřekáží kartě druhé – můžete si tak o novou zažádat s předstihem a do té doby, než vám přijde, používat starou. Tu novou poté aktivujete a starou necháte v klidu dosloužit, nebo si ji deaktivujete přes internetové bankovnictví. Pro změnu karty ale nemusíte čekat ani na její expiraci – když je vaše karta nepoužitelná, nebo prostě chcete novou, zažádejte si o ni. K takové situaci dochází v poslední době velmi často, protože banky zavádějí bezkontaktní karty, které chtějí mezi klienty rychle rozšířit. O takovou kartu jednoduše zažádejte a dál používejte svou starou platební kartu a až vám bezkontaktní přijde, můžete si tu starou nechat doma, nebo ji deaktivovat a vyhodit.

Expirace se tak vůbec nemusíte bát, v ideálním případě si jí ani nevšimnete. Snad jediným problémem může být pin kód, který má každá karta jiný. Buď si ho můžete změnit, nebo si zvyknout na nový – hlavně si ho nepište nikam, kde může být odcizen společně s vaší kartou!