Kreditní karta představuje skvělou možnost k šetření peněz. Ano, k šetření – pokud se naopak necháte nalákat na její úvěrové vlastnosti, chybí vám základní finanční gramotnost a jakoukoliv kreditní kartu byste si měli odepřít. Pojďme se podívat na jednotlivé vlastnosti karty a říct si, jak kreditní karta funguje.

Klasická karta s úvěrem

Na pohled jde o běžnou platební kartu. Nečerpáte s ní ale své peníze, ale peníze banky, která vám je na nějakou dobu bezúročně půjčuje. Proč to dělá? Kvalitní kreditní karta je jako benefit pro dobrého klienta, kterému banka důvěřuje a kterého si chce připoutat výhodami.

Banka vám na kartu stanoví úvěrový rámec, řekněme 50 000 Kč, které můžete vyčerpat a přitom využívat mnoho výhod, které si popíšeme dále v článku. Někdy lze kartu i nabít vlastními penězi, abyste si mohli výhodně koupit i dražší věc, než jak vysoký máte úvěrový rámec. Například při 5% slevě na zájezd za 100 000 Kč stačí převést svých 50 000 Kč na kartu a zaplatit kreditkou, čímž ušetříte 5 000 Kč oproti běžné platbě.

Ale jak funguje kreditní karta při běžných úkonech? S kartou lze jinak provádět vše, co s normální, tedy platit a vybírat z bankomatu, ale na tyto výběry zpravidla neplatí bezúročné období.

Jak funguje kreditní karta a bezúročné období?

V tomto období vám banka neúčtuje žádné úroky za vyčerpané peníze. Stanovuje se jako počet dnů, do kterých musíte peníze splatit v dalším měsíci po vyčerpání peněz. V praxi tedy například 10. prosince nakoupíte dárky na vánoce za 20 000 Kč a vaše maximální bezúročné období je 55 dnů. Z těchto 55 dnů je nutné odečíst 31, které připadají na prosinec (bez ohledu na konkrétní den, kdy jste peníze vyčerpali) a vyjde vám, že vše musíte splatit do 24. ledna, abyste nezaplatili nic na úrocích. Pokud splatíte jen část, úroky se budou počítat z celé vyčerpané částky.

Chcete se dozvědět, které kreditky jsou aktuálně nejvýhodnější? Srovnejte si kreditní karty ZDE!

Bonusy a slevy

Kreditní kartu se vyplatí využívat nejen kvůli bezúročnému období, ale i pro slevy u určitých obchodníků. Mnohdy navíc banka z každé provedené platby vrátí klientovi určitou část na kreditní účet. Při bonusu 1 % z každé platby a poplatku za vedení karty 50 Kč měsíčně se tedy mnohdy říká, že karta je zdarma při obratu alespoň 5 000 Kč měsíčně (1 % z této částky je 50 Kč), což není úplně pravda, protože jde pouze o vyrovnání poplatku bonusem.