Platba kreditní kartou se nijak zásadně neliší od platby tradiční, debetní kartou. Jisté rozdíly samozřejmě existují, ale většinou jsou ukryty pod povrchem. Na ty nejvíce zásadní vás teď upozorníme.

Platba u obchodníků

Při platbě u obchodníků je rozdílů nejvíce. Technicky probíhá vše stejně, tedy vložíte kartu do terminálu, vyťukáte pin a vše je hotové. Porovnejme si však nákup oblečení za 1 000 Kč s debetní kartou a kreditní kartou. S debetní kartou zaplatíte prostě 1 000 Kč, který se vám zároveň strhne z účtu, na který je karta navázána. Ale jak probíhá platba kreditní kartou?

Ta tisícikoruna bude odečtena z kreditního účtu, tedy z peněz banky. Zároveň vám banka vrátí zpravidla 1-2 %, tedy v tomto případě řekněme 20 Kč. Jenže protože šlo o obchodníka, který byl v partnerském programu k vaší kreditní kartě, který poskytuje 10% slevu, dohromady na vašem kreditním účtu zmizí pouze 882 Kč (100 Kč ušetříte díky slevě a 18 Kč kvůli vrácení peněz bankou).
Faktický rozdíl u takovéhoto nákupu je tedy 118 Kč.

Chcete se dozvědět, které kreditky jsou aktuálně nejvýhodnější? Srovnejte si kreditní karty ZDE!

Platba přes internet

Platby přes internet se v zásadě od plateb u obchodníků neliší. Všechny výhody pro běžné platby by se tedy měly promítnout i do plateb po internetu.

Další možnosti platby kreditní kartou

Pokud se ptáte, jak probíhá platba kreditní kartou i v jiných případech, tak ne moc výhodně. Jde například o posílání peněz přes příkaz v internetovém bankovnictví, nebo vybírání peněz z bankomatu. V takových případech se na to nahlíží jako na nepříliš žádoucí použití, takže se rozlučte s bezúročným obdobím. Banky většinou pro tento typ použití navíc stanovují zvláštní úrok, který je ještě vyšší, než je běžné u plateb u obchodníků, které nesplatíte v bezúročném období.

Proto kreditní karty používejte pouze pro platby u obchodníků a přes internet – jinak se prostě nevyplatí a zbytečně vám vysají peníze z domácího rozpočtu navíc.