Rozdíly mezi kreditní a debetní kartou jsou poměrně jasné, přesto v nich má mnoho lidí stále trochu zmatek a nepořádek. Kterou kartu máte v peněžence a kterou byste měli chtít?

Čí jsou peníze?

Zásadním rozdílem mezi těmito kartami je vlastnictví peněz, které utrácíte při placení kartou. Kreditní karta čerpá peníze banky, zatímco debetní karta ty vaše. To znamená, že když čerpáte peníze banky, vaše vlastní mohou někde zatím vydělávat na spořících účtech, což je výhoda kreditek, na kterou se mnohdy zapomíná, což je škoda.

Kreditní karty jsou zvýhodňovány, výrazně

Pro kreditní karty mluví i další parametry. Při nakupování s debetní kartou totiž za zboží v hodnotě 10 000 Kč zaplatíte opravdu 10 000 Kč. Ale u kreditní karty to je jinak. V 10 000 Kč může být sleva u partnerského obchodu vaší banky, řekněme 5 %, přičemž z každé útraty kreditkou se vám na její účet vrátí ještě 1 %. Ve výsledku tedy za zboží v hodnotě 10 000 Kč zaplatíte pouze 9 400 Kč. A to nezapočítáváme výnos z vašich peněz, které jsou mezitím uloženy na nějakém výhodném spořicím účtu.

Chcete se dozvědět, které kreditky jsou aktuálně nejvýhodnější? Srovnejte si kreditní karty ZDE!

Kreditka je pouze pro finančně gramotné lidi s pevnou vůlí

Největším rizikem a problémem kreditních karet je snadné propadnutí nákupnímu šílenství. Ano, kreditní karty, které se nesplatí v bezúročném období, jsou velmi nevýhodným úvěrem. Proto by si ji měli brát pouze lidé, kteří jsou si jistí, že své finance ukočírují. Ideálně jde o lidi bonitní, ale i spořivý člověk s nízkými příjmy může z kreditní karty každý měsíc pár stovek na slevách a bonusech získat, což nemusí být málo.

Pokud však vše v bezúročném období nesplatíte, musíte se připravit na vysoký úrok, který se vám bude počítat z celé vyčerpané částky. Představa, že si vezmete kreditní kartu, utratíte s ní 50 000 Kč a poté to jako běžný úvěr splácíte, je šílená, protože s úroky kolem 30 % ročně jde o finanční sebevraždu.