Pro platby v zahraničí se čím dál častěji využívají karty. Kvůli pohodlí, bezpečí a občas i díky výhodnému kurzu. Jak ale neprohloupit, když mnohé banky používají na směnu velmi prapodivná čísla, kurzy a poplatky?

Pozor na kurz

Právě kurz je to, co určuje výhodnost nebo nevýhodnost platby jakoukoliv zahraniční měnou. Zjistěte si proto co nejpřesněji, jaký kurz využívá vaše karta a jestli je vůbec vaše karta připravena pro platby v zahraničí. Pakliže zjistíte, že kromě vysokého kurzu banka účtuje ještě nemalé poplatky, vyplatí se vám asi spíše směnit peníze v ČR za hotovost v cizí měně.

Pakliže jsou ale využívány například směnné kurzy od provozovatele vaší karty (například MasterCard), může být platba kartou výhodnější. Informujte se i o možnostech vaší kreditní karty, se kterou samozřejmě v cizině platit můžete též.

Nevybírejte z bankomatu

Kapitolou samou pro sebe jsou výběry z bankomatů v zahraničí. Ty jsou zpravidla velmi nevýhodné (tuplem u karet kreditních). Zatímco platba kartou v zahraničí je většinou zhruba stejně výhodná jako platba v hotovosti, výběry z bankomatů bývají zatíženy extrémními poplatky. Mnohdy je pro výběry také používán jiný směnný kurz, často ten méně výhodný. Všechny tyto okolnosti je třeba si vyjasnit před cestou do zahraničí, kde se chystáte svou platební kartu používat.

Chcete se dozvědět, které kreditky jsou aktuálně nejvýhodnější? Srovnejte si kreditní karty ZDE!

Cestovní pojištění

Svou kartu si ale určitě vezměte s sebou. Můžete si na ni totiž pořídit i levné cestovní pojištění, které zprostředkovává přímo vaše banka. Ceny takového pojištění jsou zpravidla velmi nízké, bohužel je na tom podobně i ochrana, kterou poskytuje. Pro krátké „výlety“ do ciziny ale většinou úplně bohatě postačuje i méně obsáhlé cestovní pojištění. Opět platí, že každá banka k problematice přistupuje úplně jinak, proto je nutné se informovat přímo tam.